#2019

#113 Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz – Hans Joachim Lang

Nie da się przejść obojętnie obok tytułu…

Zanim wzięłam ją do ręki, przeczytałam mnóstwo recenzji. Co teraz wydaje mi się dziwne i nie zrozumiałe, część z nich zachwalała “Kobiety z bloku 10…”, a część pisała, że odłożyła książkę po 15 stronach. Dlaczego?
Bo prawda jest boleśniejsza niż jej “inspiracja”? Stali czytelnicy moich krótkich opinii doskonale wiedzą, którą książkę mam na myśli.

Dla mnie jest to tytuł niesamowicie potrzebny i bardzo dobrze przedstawiony. Bo jak widać w dzisiejszych czasach, świetnie da się historią po prostu bawić. I to ku jawnej radości innych.


Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.

Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły.

Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudolekarze? To historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie.

 

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

%d bloggers like this: