#2019

#119 Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey – Ewa Winnicka, Dionisios Sturis

Wymęczyłam książkę, a ona mnie.

Świetne przygotowanie do napisania reportażu. I w sumie tu kończy się lista moich zachwytów. Książkę czytałam jadąc nocnym pociągiem i byłam wściekła na siebie że ma drogę wzięłam tylko jeden tytuł. Zgadzam się z głosami, że to sensacja rodem z taniego szmatławca. Tylko język bez skazy. Wielka szkoda, bo nastawiałam się na reportaż przez duże “R”, a dostałam pomyje z opisami rodem z paradokumentalnego serialu. Dobrze, że w miejscu do którego jechałam znalazłam księgarnię.


To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. „Co się stało, że zabił?” – krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci i jedno przyjaciół. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey, ale też całe Zjednoczone Królestwo. I przyznać trzeba, że nie poprawiła wizerunku polskiego emigranta.

Ewa Winnicka i Dionisios Sturis w Głosach próbują odpowiedzieć na to dręczące pytanie: co się stało, że zabił? Przemierzają brytyjski raj podatkowy, wyspę Jersey, na którą w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się rodzina Rzeszowskich. Rozmawiają z policjantami, znajomymi, przyjaciółmi, skrupulatnie śledzą przebieg rozprawy sądowej i przejmująco odmalowują postać zabójcy. Przede wszystkim jednak odczarowują mit emigrantów jako królów życia, pokazując to, o czym zazwyczaj się nie mówi. Cenę, jaką płaci większość wyjeżdżających: poczucie wyobcowania, egzystencję na granicy biedy, stres, choroby psychiczne, przemoc.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/glosy

%d bloggers like this: