
#173 27 śmierci Toby’ego Obeda – Joanna Gierak-Onoszko
Takie reportaże chcę czytać!
Świetnie przeprowadzony research, redakcyjnie również nie mogę się do niczego przyczepić.
Czytałam z wielką przyjemnością jako gatunek dziennikarski. Ale również z ogromnym przerażeniem związanym z wydarzeniami, które stały się historią oraz z tymi, które dopiero co się zapisują na łamach jej stron.
Kanada wydawała mi się krajem tak odległym od reszty świata. Żyjącym własnym rytmem, jakby była zapomnianą przez świat krainą. Okazuje się, że w tej krainie toczy się wojna nie z udziałem ostrej amunicji. Gorzej. Z próbą manipulacji historii, której przecież zmienić się nie da…

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.
– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.
Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.
Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?
“27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.
Podobne

#172 Siostra cienia - Lucinda Riley
Może Ci się spodobać

#156 RECENZJA PRZEDPREMIEROWA Motyl i skrzypce – Kristy Cambron
2 lutego 2020
#175 Szóste dziecko – J. D. Barker
19 stycznia 2021