#3 “Lalki z getta”- wydawnictwo Prószyński i S-ka


Literatura obyczajowa, Przeczytane / sobota, Maj 27th, 2017

Lalki z getta autorstwa Evy Weaver to opowieść, która zostanie ze mną na długi czas. Przejmująca, elektryzująca. Przeczytałam jednym tchem nie mogą się oderwać, a nie mając książki w dłoniach wciąż wracałam myślami do Miki. Wciągu dnia zamęczałam się myślami i wyobrażeniami jak potoczą się dalsze losy bohaterów.
Eva stworzyła niesamowicie realistyczny klimat powieści, a postacie wydają się historyczne. Po przeczytaniu ostatnich stron nie mogłam się oprzeć pokusie sprawdzenia w internecie na czyiś losach autorka oparła cechy swych bohaterów.

Drugim bardzo silnym wrażeniem jest inspiracja wspaniałej książki pt. “Pianista” oraz filmu “Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą”. Wątki historii zawarte w powieści, autentyczne osoby jak Janusz Korczak, dodają tylko dodatkowego wrażeniu realności, która obejmuje coraz mocniej ściskając.

Jestem rodowitą Warszawianką od kilku pokoleń. Myślę, że każda osoba pochodząca z Warszawy czy mieszkająca w tym pięknym mieście powinna przeczytać “Lalki z getta”.


Przejmujący opis wojny widzianej oczami dziecka i jego prześladowcy. Porywające studium ludzkiej odwagi i siły przebaczenia.

Żydowski chłopiec imieniem Mika na początku wojny dziedziczy po dziadku płaszcz, a wraz z nim kolekcję pacynek ukrytą w jego licznych kieszeniach. Lalki pozwalają mu choć przez chwilę zapomnieć o potwornościach wojny i pomóc zapomnieć innym. Talent Miki zostaje odkryty przez niemieckiego żołnierza, który zmusza go do rozpoczęcia podwójnego życia, walki o życie i honor. Chłopcu udaje się jednak znaleźć nowe zastosowanie dla lalkarskiego talentu i sekretnych kieszeni płaszcza.

Powieść opisuje też drugie oblicze wojny widzianej oczami niemieckiego żołnierza, Maxa, który później trafia do syberyjskiego gułagu. Łącznikiem między postaciami żydowskiego chłopca i hitlerowca staje się jedna z pacynek, która przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje trudne dziedzictwo wojny. 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Lalki_z_getta-p-32126-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Lalki_z_getta-p-32126-1-30-.html