#2018,  Recenzja dla portalu dlaLejdis.pl

#54 “30 dni do zmian w związku” – recenzja dla portalu dlaLejdis.pl

Dla większości z nas związek to przede wszystkim miejsce, gdzie możemy czuć się dobrze ze sobą; gdzie jest miło i przytulnie.

Jednak jak w każdej relacji bywają złe chwile, pojawiają się niedomówienia, zmęczenie. To rodzi konflikty, burzy nostalgiczny nastrój. Jak temu zapobiec?

Na te pytania podsuwam wam książkę – poradnik „30 dni do zmian w związku” autorstwa Edyty Zając. Sięgając po książkę, spodziewałam się porad typu: „Zaakceptuj siebie”, „Gódź się na złe sytuacje, przecież drugiej osoby i tak nie zmienisz” itd. Jakie było moje zaskoczenie, gdy zaczynając czytać, odkryłam, że autorka proponuje mi 30 – sto dniowy projekt rozwojowy. Kolejnym zaskoczeniem było to, że książka „30 dni do zmian w związku” nie dotyczy tylko par, ale również poprawienia relacji matka-córka, czy innego, dowolnego zestawienia dwojga osób. Zaczęłam czytać go jeszcze uważniej.

Przez pierwsze strony autorka pokazuje nam mechanizm rozpoczęcia związku, by po chwili gładko przejść dalej i przedstawić nam szczegóły projektu „30 dni do zmian w związku”. Dzięki niemu zadbamy o kilka ważnych dla związku stref:
– tworzenie więzi,
– pozytywne nastawienie do siebie,
– docenianie, podziw i budowanie dobrych emocji,
– radzenie sobie z konfliktami,
– tworzenie bezpiecznej przestrzeni,
– szukanie otwartości i okazji do szczęścia.

Czytając te podpunkty, zerknęłam zza książki na mojego partnera, zastanawiając się czy nad którymś z tych punktów powinniśmy popracować. Zaintrygowana zaczęłam czytać dalej. Kolejne rozdziały jeszcze bardziej otwierały mi oczy na znane mi przecież aspekty związku. Przykład? Jeden z rozdziałów został poświęcony mówieniu o własnych potrzebach, a przecież, my, kobiety potrafimy je zakomunikować drugiej osobie. Też tak sądziłam, jednak po przeczytaniu okazało się, że nie wiem wszystkiego. Przedstawię to w skrócie: mów o sytuacji (konkretnie), mów o uczuciach (nazwij to uczucie, określ jego intensywność, zastanów się nad tym, jak długo to uczucie ma na ciebie wpływ, pomyśl o prawdziwej przyczynie), mów o oczekiwaniach. Proste? Wydaje się, że tak, a jednak potrzebowałam chwili, by przetrawić nowe informacje.

30 dni do zmian w związku” polecam każdemu. Każdemu, bo zauważyłam, że nawet moja druga połówka czytała książkę ukradkiem. Warto mieć tę książkę na półce i nawet jeśli nie jesteście gotowi na wzięcie udziału w projekcie, to warto od czasu do czasu ją przejrzeć. Na pewno jeszcze bardziej polepszy to łączącą was więź.

Zachęcam do odwiedzenia strony, gdzie znajduje się recenzja – http://dlalejdis.pl/artykuly/30_dni_do_zmian_w_zwiazku_recenzja

Miesiąc, by JA i TY znowu znaczyło MY
Budowanie silnych relacji z ludźmi to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed człowiekiem. Idealny związek z drugim człowiekiem wyobrażamy sobie zwykle jako pewną, bezpieczną przystań, do której z radością wraca się z życiowych bitew zewnętrznego świata. Partnerzy, rodzice, rodzeństwo czy przyjaciele powinni się dobrze rozumieć, popierać, kochać… Będąc dla siebie nawzajem opoką, ramieniem, do którego zawsze można się przytulić. Myślisz może teraz: „to nie dla nas, między nami wszystko się już wypaliło, za późno, dziś łączą nas tylko dom, dzieci i kredyt”? Nie myśl tak dłużej. Podejmij wysiłek. Program dla ważnej dla Ciebie relacji rozpisany został zaledwie na trzydzieści dni, ale może zmienić go na zawsze. I tylko na lepsze. Możesz zadbać o relację z partnerem, ale i poprawić to, co jest między Tobą a Twoim przyjacielem, innym członkiem rodziny czy rodzicem.

Dzięki projektowi:

nauczycie się tworzenia więzi
nabierzecie do siebie pozytywnego nastawienia
zaczniecie się bardziej doceniać, podziwiać, okazywać sobie dobre emocje
poradzicie sobie z konfliktami
zbudujecie bezpieczną wspólną przestrzeń
otworzycie się na poszukiwanie szczęścia
Cele brzmią dobrze? Bo są dobre! Tym bardziej, że ten precyzyjnie przygotowany plan jest całkiem realny i można go przeprowadzić w pojedynkę. Nie powstał bowiem po to, by zmienić Twojego partnera. Wręcz przeciwnie! Zamiast zastanawiać się nad tym, jak przerobić drugą osobę na własną modłę (co jest z góry skazane na porażkę), autorka proponuje skupić się na sobie: swoich emocjach, nastawieniu do relacji z ludźmi w ogóle, w szczególności zaś do tego konkretnego człowieka, który jest dla Ciebie ważny. Bo pracę nad związkiem należy zacząć od pracy nad sobą.

źródło opisu: https://sensus.pl/ksiazki/30-dni-do-zmian-w-zwiazk…(?)

%d bloggers like this: