#2018

#37 Ludzie, ludzie od Ewy Woydyłło – Wydawnictwo Literackie

Postać Ewy Woydyłło, znanej doktor psychologii i terapeutki uzależnień nie muszę przedstawiać tym, którzy chociaż w małym stopniu interesują się psychologią. Ci, którzy o Pani Ewie nie słyszeli odsyłam tutaj-> .

Książka pt. “Ludzie, ludzie” to przedstawienie kilku najczęstszych ludzkich charakterów, ukazując nam samych siebie. Jacy jesteśmy? Dlaczego niektórzy z nas są wścibscy, nieokrzesani czy kłótliwi? Pytania na które wydawałoby się, ciężko jest odpowiedzieć, dlatego sięgając po “Ludzie, ludzie” byłam ogromnie ciekawa naukowego punktu widzenia mając nadzieję, że stanie on się moim własnym.

Z ludźmi jest jeden najważniejszy i najtrudniejszy kłopot. Trzeba z nimi żyć. A wiadomo, każdy z nas jest inny (nie znaczy gorszy!), ale inny od nas więc warto sięgać po różne publikacje naukowe i czytać, czytać i dowiadywać się o innych, o nas samych. To nic strasznego.

Początek książki “Ludzie, ludzie” jest intrygujący, a nawet ciekawy. Każdy rozdział to omówienie poszczególnych osobowości. Rozpoczyna się ciekawe; od kłótliwych. Pełna zaciekawienia, zaczytałam się w dokładnym i wnikliwym wgłębieniu się dlatego osoby kłótliwe są kłótliwe (nie, nie odpowiem Ci to zagadnienie). Jednak z każdym kolejnym przykładem osobowości i jego omówieniem, autorytet autorki opadał w moich oczach. Początkowe Freudowskie przykłady zastępowały wpisami z forum internetowego czy reklam.

Koniec końców, książkę przeczytałam w jeden wieczór. Czy warto? Hm… na pewno warto ją przejrzeć między regałami w księgarni czy bibliotece, ale nie namawiam do kupienia. Mam tylko nadzieję, że Pani Ewa napisała “Ludzie, ludzie” z czystą chęcią zysku, wymogu umowy z wydawnictwem czy innego logicznie zdającego się wytłumaczyć powodu.

 

Dlaczego bywamy kłótliwi, wścibscy i nieokrzesani? Dlaczego tak trudno znosimy przywary innych ludzi? Czy złych nawyków można się oduczyć?

Ludzie, ludzie… to „pisany gabinet terapeutyczny”, w którym każdy zostanie wysłuchany i znajdzie radę dla siebie. Tym razem sławna psycholog Ewa Woydyłło skupia się na różnych ludzkich charakterach – niektóre opisywane i analizowane sytuacje czytelnik bez trudu rozpozna jako znane z mediów, są tu też przykłady zaobserwowane przez psycholog w swoim otoczeniu.

Czytamy więc o ludziach emanujących złą energią, czyli o wampirach energetycznych, o obsesyjnie gromadzących rzeczy, o manipulantach i o kultywujących rozmaite tabu. A dalej o perfekcjonistach, krętaczach, narcyzach, opowiadaczach, malkontentach i obrażalskich.

Ta książka działa jak zwierciadło, przed którym albo się uśmiechamy, albo wstydzimy. Możemy się też rozzłościć, zadumać, coś rozważyć i coś postanowić. Otwarta forma i dobra energia autorki – niestrudzenie przekonują, że można się zmienić na każdym etapie życia.

Pisałam tę książkę, myśląc o kilku sprawach.

Po pierwsze: sama mam nieraz problemy z różnymi ludźmi.

Po drugie: ze mną ludzie czasem mają, mieli i na pewno będą mieć problemy.

Po trzecie: jestem przekonana, że przyglądając się innym ludziom, porównując się z nimi – można zobaczyć, jacy sami jesteśmy.

Ewa Woydyłło

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

%d bloggers like this: