#2018,  Wydawnictwo Nasza księgarnia

#94 Ja także żyłam! Korespondencja – wydawnictwo Nasza Księgarnia

Czytanie książek, które kryją w sobie czyjąś korespondencje jest dość… mówiąc potocznie, dziwne. Z jednej strony to w końcu czyjaś prywatna korespondencja, czyjeś słowa i myśli ułożone w słowa i przelane na papier. A z drugiej, to kawałek czyjejś osobowości, którą poprzez słowo przez nią i od niej pisane możemy dokładnie poznać.

Sięgając po “Ja także żyłam! Korespondencja” byłam przede wszystkim ciekawa, co odkryję na kartach stron. Przyznaję, że to była moja pierwsza lektura, która skrywa tak głęboką prywatność jej autora. Głównymi bohaterkami są Astrid Lindgren i Louise Hartung. Chyba dalej nie muszę tłumaczyć, dlaczego tak bardzo nie mogłam doczekać się lektury. A była ona z początku dość krępująca. Czułam się jak dziecko, które dorwało się do miłosnych listów swoich rodziców. Jednak z każdą stroną, poczucie skrępowania odpuszczało, a na jego miejscu pojawiło się zaintrygowanie i ciekawość dwóch kobiet, które przewyższały swoją epokę nie tylko swymi trafnymi spostrzeżeniami, ale również dojrzałością.


„Ta książka opowiada o dwóch kobietach, które spotkały się w powojennej Europie, zaprzyjaźniły i przez jedenaście lat prowadziły rozmowę w ponad sześciuset listach. Rzadko mówiły tylko o sobie, zawsze były ciekawe aktualnej sytuacji i życia intelektualnego tej drugiej”.
z „Przedmowy” Jensa Andersena i Jette Glargaard.
W korespondencji Astrid Lindgren i Louise Hartung toczy się nieustająca rozmowa o życiu codziennym, pracy, marzeniach, literaturze, polityce, sztuce przyjaźni, a także o granicach miłości. Listy te są cennym dokumentem i portretem dwóch mądrych, samodzielnych i odważnych kobiet.
Książka została wzbogacona o blisko 30 unikatowych zdjęć.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

%d bloggers like this: