#2017

#22 Córka króla moczarów – recenzja PRZEDPREMIEROWA

Uwielbiam thrillery, zwłaszcza te, które kryją za sobą tajemnicę. Niby o pierwszych stron wiesz co stało, ale nie posiadasz wszystkich elementów układanki by odpowiedzieć na wciąż pojawiające się pytania. Mam dla Was przed premierę recenzji “Córka króla moczarów” autorstwa Karen Dionne.

Takie odczucia miałam czytając “Córkę króla moczarów”. Od początku znamy historię Heleny – młodej kobiety urodzonej na mokradłach, której matka została porwana gdy miała raptem naście lat. Powieść zaczyna się w momencie, gdy ojciec Heleny ucieka z więzienia. Kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że FBI nie będzie wstanie złapać mężczyznę, który jest z pochodzenia Indianinem i doskonale potrafi odnaleźć się w odludnym lesie.

Książka liczy raptem 330 stron, a ja już po przeczytaniu stu pierwszych zastanawiam się, czym autorka zaskoczy mnie przez następne dwieście kolejnych. Niestety, powieść nie porwała mnie na tyle bym czytała ją z zapartym tchem. Czasem miałam odczucie, że czytam mroczniejszą wersję „Dzikiej drogi. Jak odnalazłam siebie” autorstwa Cheryl Strayed, albo „Mroczny zakątek” który polecam!

„Córka króla moczarów” nie jest dla mnie thrillerem przez duże „t”. To raczej smutna historia kobiety, która dorastała w ciężkich warunkach, bez rodzicielskiej miłości – wychowana by potrafić przetrwać w dziczy. Przez całą powieść czuć, że autorką jest kobieta – powieści brak mocnego napięcia i momentami jest po prostu „przegadana”. Oczywiście trafiają się krwawe czy drastyczne momenty, ale niestety nie były w stanie udźwignąć całości. Szkoda. Historia ma potencjał, ale nie jest to pozycja, która zadowoli czytelników lubujących się w trzymających w napięciu thrillerach czy kryminałach.

córka króla moczarów

Opis powieści:

Znakomity thriller psychologiczny, połączenie „Dziewczyny z tatuażem” i „Pokoju”.
Jego bohaterką jest Helena Pelletier, która dorastała w całkowitym odosobnieniu w domku na trzęsawiskach na Górnym Półwyspie w amerykańskim stanie Michigan. Jej idolem i niedoścignionym wzorem jest ojciec, który nauczył ją polować, tropić i żyć na łonie natury. W końcu jednak dziewczyna zaczyna rozumieć, że z matką są w rzeczywistości na bagnach więzione, a ojciec kontroluje całe ich życie. Helena decyduje się na ucieczkę, dzięki czemu ojciec trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze.
Helena układa sobie życie pod nowym nazwiskiem; nikt nie zna jej przeszłości. Kiedy po piętnastu latach ojciec ucieka z pilnie strzeżonego więzienia i ukrywa się na moczarach, kobieta wie, że tylko ona może go wytropić. I dopaść, zanim on dopadnie ją.

W latach 70. ubiegłego wieku autorka powieści Karen Dionne z mężem i córeczką postanowili zamieszkać na terenach Górnego Półwyspu, wybierając ciszę, spokój i odosobnienie. Żyli na łonie natury, budując drewniany dom, czerpiąc wodę ze strumienia i korzystając z dobrodziejstw lasu. Z główną bohaterką Córki Króla Moczarów autorka dzieli umiłowanie przyrody i umiejętność tropienia zwierząt. Tereny Półwyspu rodzina Dionne opuściła trzy dekady później, przenosząc się do Detroit, ale lata spędzone w domku na bagnach zostawiły w duszy pisarki niezatarty ślad…

“Co rusz prześladują nas historie dziewczyn przetrzymywanych wbrew swojej woli przez zwyrodnialców”, napisała o książce Jacquelyn Mitchard, amerykańska pisarka i dziennikarka. „Zastanawiamy się, czy ratunek przyszedł na czas, by ocalić ich ciała i dusze. Co pamiętają? A jeśli pamiętają wszystko, to czy nocą nawiedzają je koszmary? Po mistrzowsku napisana powieść autorstwa Karen Dionne opowiada historię dziecka powstałego ze związku porwanej i napawającego lękiem porywacza. Kiedy sprawca ucieknie z więzienia, jego córka postanowi stawić mu czoło. Nie myślcie sobie, że wiecie, jak rozegra się ich walka, zawierzcie Dionne, która przez wszystkie strony powieści doskonale kontroluje zaskakującą narrację i Wasze mocno bijące serca”.

 

REKOMENDACJE DLA CÓRKI KRÓLA MOCZARÓW

„Rewelacyjny thriller psychologiczny — zakochałem się w tej powieści”.

Lee Child

“Porywająca opowieść o drapieżniku i ofierze, o ojcu i córce, w której nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać.
Ona przez dwanaście lat żyła na mokradłach, nieświadoma, że nigdy nie poznała smaku wolności. Świat poszedł naprzód, a tamta dziewczynka przekształciła się w spełnioną kobietę, żonę i matkę. Przeszłość poszła w niepamięć – do czasu… Teraz potwór powrócił. Król Moczarów.
Mroczny, klimatyczny thriller, który wywoła ciarki i wciągnie w grzęzawisko prawdziwego koszmaru.

Olga Kowalska, WielkiBuk.com

Córka króla moczarów to majstersztyk. Przeczytajcie”.

Sara Gruen, autorka bestselleru Woda dla słoni

Są dwa elementy, które czynią tę powieść znakomitą. Pierwszą jest jej autentyczność. Drugą są prawdziwe emocje Heleny dotyczące ojca. Córka Król Moczarów jest tak dobra, jak tylko dobry może być thriller.

„The New York Times”

„Przejmujący grozą i zapierający dech w piersi thriller psychologiczny, przerażający i przeraźliwie genialny w każdym wymiarze. Karen Dionne trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego słowa — i jeszcze długo potem”.

Téa Obreht, autorka bestselleru Żona tygrysa

Córka króla moczarów wciągnęła mnie od pierwszego zdania. Jest niepokojąca, fascynująca i opowiedziana z takim przekonaniem, że nie mogłam się oderwać”.

Megan Abbott, amerykańska pisarka

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1491/Corka-krola-moczarow
%d bloggers like this: