#2020,  Wydawnictwo WAB

#160 Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej – Kim Renata

Książka jest na pewno poruszająca. Bo przecież słysząc historie osób, które doświadczyły przemocy psychicznej czy fizycznej są niesamowicie poruszające. A w przypadku z mojego otoczenia aż trudne do uwierzenia. Przecież ta para wydawała mi się taka idealna! Czego nie zauważyłam? To jak fikcyjna (ale czy każdy jej fragment?) powieść pt. “Za zamkniętymi drzwiami”.
Również znam kobietę, która jest w związku w którym doświadcza przemocy psychicznej. Staram się jej pomóc jak tylko mogę. Staram się chronić i podsuwać miejsc, gdzie może porozmawiać o tym co czuje. Wiem, że tam są specjaliści, którzy obdarują ją potrzebną opieką.
I co? W odpowiedzi słyszę, że ona też potrafi podnieść głos. Znam ją i w moim odczuciu i tego co mówi, stara się go usprawiedliwiać. Bo przecież go kocha…

Czytałam książkę i czułam dyskomfort. Poznawałam historię kolejnych osób doświadczających przemocy, ale wciąż rodziły się we mnie pytania na które nie dostawałam odpowiedzi.
Książka na pewno potrzebna i warto ją przeczytać. A zwłaszcza przeczytać i pożyczać kolejnym znajomym, przyjaciołom czy rodzinie.
Czasem trudno jest rozpoznać osobę, która doświadcza przemocy. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę.
Nie każda ofiara się przyzna. Nie każda ofiara od razu poczuje złość do swojego oprawcy. Większość ofiar będzie tłumaczyć zachowanie oprawcy i koloryzować swoje zachowanie, by być na równi z oprawcą.


Przemoc psychiczna nie pozostawia po sobie zewnętrznych śladów, na ciele ofiar nie pojawiają się siniaki ani zadrapania, ale jej skutki bywają równie bolesne i niszczące. Przekonali się o tym bohaterki i bohaterzy reportażu Renaty Kim, którzy przez lata tkwili w toksycznych relacjach, na co dzień zmagając się z upokorzeniami zadawanymi im przez partnerów. Ich historie często zaczynają się jak zakończenia baśni, bo oto na ich drodze pojawił się ktoś, kto zdawał się być spełnieniem marzeń o znalezieniu swojej drugiej połowy, o wyśnionym ideale. Niestety bajkowy początek bywał w ich przypadku tylko wstępem do prawdziwego dramatu, który rozgrywał się za zamkniętymi drzwiami. Dlaczego nikt nie widzi, że umieram to wstrząsające relacje ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu przemocy emocjonalnej. Ich opowieści dopełniają rozmowy z psychologami o tym, jak wchodzi się w toksyczną relację, jakie są jej kolejne etapy i jak trudno się z niej wyplątać.

Za możliwość przedpremierowego przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuje wydawnictwu:

%d bloggers like this: