#2018,  Recenzja dla portalu dlaLejdis.pl

#86 Do zobaczenia w zaświatach – recenzja dla portalu dlaLejdis.pl

Mało kto potrafi pisać o wojnie i jej skutkach, które odbijają się na żołnierzach w sposób, w jaki zrobił to Pierre Lemaitre – autor powieści pt. „Do zobaczenia w zaświatach”.

W powieści mamy nakreślony obraz I wojny światowej, kończącej się we Francji. To świat dbałości tylko o swoje interesy, bez głębszych refleksji. To właśnie w nim poznajemy dwóch młodych mężczyzn, których pochłonęła brutalna rzeczywistość, odbierając przy tym wolność i chęć do życia. Po wojnie okazuje się, że państwo w żaden sposób nie ma możliwości pomóc żyjącym kombatantom. A w końcu są to mężczyźni, których życie dopiero się zaczęło.

Powieść „Do zobaczenia w zaświatach” jest pełna kontrastów. Z jednej strony obserwujemy trudne i często bolesne obrazy próby powrotu do normalnego życia dwóch młodych żołnierzy, a z drugiej elementy pełne ironicznego humoru, które wielokrotnie powodowały u mnie delikatny, gorzki uśmiech. Poznajemy i obserwujemy prawdziwą, męską przyjaźń, która zrodziła się w dramatycznych okolicznościach, która połączyła Alberta Maillarda – niezdarnego młodego człowieka, i Edouarda Pericourta – artystę kochającego rysować. Los tych dwojga połączył dowódca Henri D’Aulnaya-Pradelle.

Trudno mi określić czy powieść jest dobra, czy zła. Na pewno mocno mnie zaangażowała narracja i nakreśleni bohaterowie, którzy byli pełni odniesień do ludzkiej natury. „Do zobaczenia w zaświatach” trudno zaliczyć do jakiejkolwiek kategorii literatury. Łączy w sobie elementy dramatu, czarnej komedii, sensacji. To trochę jak Monty Python we Francji po zakończeniu I wojny światowej. Brzmi ciekawie? Powieść trzeba przeczytać i dać sobie szansę do wyrobienia własnego zdania. Jedno jest pewne – książki nie da się umieścić w żadnym z gatunków literackich, dzięki czemu zachwyca swoją uniwersalnością i szczerością.

http://dlalejdis.pl/artykuly/do_zobaczenia_w_zaswiatach_recenzja


Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013, określanej często mianem „małego Nobla”.

Wojna to świetny interes, który nie kończy się wraz z zawarciem pokoju…

Francja po Wielkiej Wojnie. Kraj gloryfikujący umarłych i zapominający o żywych. Cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej.

Historia niekonwencjonalnej przyjaźni i spektakularnego oszustwa.

Ironiczna,
Niepoprawna politycznie,
Doskonała!

Lemaitre komponuje wielką tragedię straconego pokolenia, pogrążonego w atmosferze zmierzchającej wojny i jutra, które nie obiecuje żadnej nadziei. Do zobaczenia w zaświatach jest powieścią o iluzji zawieszenia broni, o machinacjach finansowych w świetle prawa, a także o woli przetrwania i pomyśle, dzięki któremu można przechytrzyć system.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1536,41…(?)

%d bloggers like this: