#67 Jedno z nas kłamie – wydawnictwo Prószyński i S-ka


#2018, Thriller / niedziela, Czerwiec 3rd, 2018

Na początku recenzji muszę Cię ostrzec.

Książkę zaczęłam czytać w piątkowe popołudnie, po pracy. Zaczęłam około 18:30 by nie móc się od niej oderwać przez cały weekend. Ostatnia zdania  z zapartym tchem czytałam siedząc na balkonie, łapczywie przerzucając kartki. Ostrzegam! Wciąga. Powieść “Jedno z nas kłamie” to książka od której się nie oderwiesz… tak łatwo.

Akcja książki dzieje się w liceum, co już dodaje smaczku całości. Pamiętacie jak mieliście naście lat? Te wszystkie rozterki i problemy, które w tamtym czasie wydawały się nie do rozwiązania. I najważniejsze. Sekrety. Tajemnice, które trzymaliśmy dla siebie. Pięcioro uczniów dostaję karę i ma zostać o lekcjach. Jedno z nich umiera. Co się stało? Które z nich odpowiada za śmierć kolegi? Które z nich ukrywa tajemnicę?

Ciężko jest napisać dobry thriller z udziałem nastolatków. Trudno jest wczuć się dorosłemu pisarzowi w “nastoletni klimat” w taki sposób, by nie wyszedł sztuczny i przerysowany. Autorce się to udało. Być może dlatego, że akcja dzieje się w amerykańskim liceum, a tam jak wiadomo najłatwiej jest przedstawić młodych ludzi na tle morderstwa, segregacji poprzez stereotypy czy wplatając motyw legalnej broni.

Ciekawe są również same postacie (a jest ich sporo, co dodaje smaczku całości), które się od siebie diametralnie różnią i co istotne – każda z nich skrywa tajemnicę i każda ma motyw. Całość napisana jest prostym językiem, tempo utrzymane jest do ostatniej strony. Czyta się szybko, jednak z początku trudno odróżnić postacie od siebie. Jakby autorka nie chciała, by czytelnik za mocno skupił się na pierwszych stronach powieści.

 

Jedno z nas kłamie

 

 


Wszyscy mają jakieś sekrety, prawda? Pytanie tylko, do czego są gotowi się posunąć, żeby nie wyszły na jaw.

Czytajcie uważnie, a może uda wam się rozwikłać tę zagadkę. W poniedziałkowe popołudnie pięcioro uczniów liceum Bayview zostaje zatrzymanych za karę po lekcjach.

Bronwyn, kujonka, przygotowuje się do studiów na Uniwersytecie Yale i nigdy nie łamie zasad.
Addy, ślicznotka, to idealna księżniczka licealnego balu.
Nate, diler, znajduje się pod nadzorem kuratorskim.
Cooper, sportowiec, to gwiazda szkolnej drużyny baseballu.
Simon, outsider, twórca słynnej aplikacji rozpowszechniającej plotki o uczniach.

Tyle że Simon nie wyjdzie z tego żywy. A policja uzna, że jego śmierć nie była przypadkowa, bo następnego dnia planował opublikować pikantne informacje na temat czwórki osób, które odbywały z nim karę. Podejrzenie o morderstwo pada na Bronwyn, Addy, Coopera i Nate’a. Czy naprawdę zabili Simona, czy może zostali w to wrobieni przez mordercę, który wciąż znajduje się na wolności?

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Jedno_z_nas_klamie-p-34935-1-30-.html