#2018,  Recenzja dla portalu dlaLejdis.pl

#98 Opowiadania wszystkie – recenzja dla portalu dlaLejdis.pl

Postać wybitnego pisarza, Kurta Vonneguta zna chyba większość fanów ambitnej literatury. “Opowiadania wszystkie” to coś więcej niż zbiór jego opowiadań.

To swoista przyjemność, którą warto dozować. Zwłaszcza, że skrywa w sobie pięć niespodzianek.
Do autora mam ogromny sentyment. Pierwsze opowiadanie poleciła mi moja mama, więc gdy tylko dowiedziałam się, że wydawnictwo Albatros zapowiedziało wydanie zbioru autora, wiedziałam, iż muszę mieć swój własny egzemplarz. Książka skrywająca wszystkie opowiadania Vonneguta (wraz z dodatkowymi pięcioma, dla których będzie to pierwsze ujrzenie światła dziennego dla polskich czytelników) liczy, bagatela, 960 stron. Jest to bardzo przemyślane ułożenie opowiadań – nie chronologicznie, jakbyśmy tego oczekiwali, a z podziałem na podtytuły, które rozpoczyna „Wojna”.
Mam przeczucie, że bardzo ważnym elementem jest tutaj przedmowa napisana przez Dave’a Eggersa, który, w bardzo osobisty i z pełnym szacunku wyrazem, nakreślił postać Vonneguta. Również wybór i dobór opowiadań nie został pozostawiony przypadkowi. Dokonali tego wieloletni przyjaciele pisarza – Jerome Klinkovitz i Dan Wakefield. To właśnie oni przed każdą kategorią napisali wstępy, dzięki którym jeszcze bardziej możemy się zbliżyć do amerykańskiego geniusza opowiadań.
Po „Opowiadania wszystkie” może sięgnąć każdy z nas. Osoba, która nigdy nie miała styczności z twórczością Kurta Vonneguta, jak również czytelnik poszukujący wysmakowanych krótkich form literackich. Cytując słowa Dave’a: „Ta proza jest czysta, wartka i trudno opisać satysfakcję, którą czerpiemy, widząc moralną jasność i spostrzegając jakiś linearny porządek wprowadzony w ten zapętlony świat.”

„Opowiadania wszystkie” – recenzja


Pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku.
Ponad połowa utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie „Opowiadania wszystkie” pogrupowano tematycznie 98 opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub w internecie.
Pięć opowiadań mistrza ukaże się drukiem po raz pierwszy.
Ich wyboru dokonali wieloletni przyjaciele autora i wykładowcy akademiccy, Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz, a zebrane historie prezentują pełną gamę atrybutów Vonneguta: dowcip, humor, inteligencję, głęboki humanitaryzm i artyzm.

Ten zbiór to niezwykła uczta dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników tego autora.

źródło opisu: Albatros, 2018

%d bloggers like this: