#2018,  Wydawnictwo Nasza księgarnia

#92 Ostatnie wakacje – wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jako nastolatka (zwłaszcza ta młodsza) nie mogłam się doczekać, gdy będę mogła wypożyczać książki dla starszych w osiedlowej bibliotece. Ah! Co to były za wrażenia, gdy pozwolono mi sięgać po egzemplarze z wyższych półek. Z wielu przeczytanych tytułów, takich jak: “Pamiętnik księżniczki”, czy seria o nastolatkach (niestety nie pamiętam dokładnie tytułu), które uciekły z sekty, czy walczyły z anoreksją, doskonale pamiętam cykl z Alą Makotą w roli głównej.

Teraz, gdy bliżej mi do trzydziestki niż trzynastki, z lekkim dreszczykiem emocji sięgałam po “Ostatnie wakacje” autorstwa Anny Łaciny od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Te pierwsze miłości, rozterki, które gdy ma się naście lat, wydają się istnym końcem świata.

Gdy zaczęłam czytać powieść “Ostatnie wakacje” nie wiedziałam, że jest to kontynuacja losów bohaterów z poprzednich powieści autorki. Z początku czułam się trochę… zagubiona, ale po kilku rozdziałach mogłam się domyślić poprzednich losów Patrycji i Magdy.

Trudno mi jednoznacznie ocenić “Ostatnie wakacje”. Czytając, mimowolnie wspominałam książki, które ja czytałam za “młodych” lat. Kompletnie nie spodziewałam się, że powieść młodzieżowa może skrywać w sobie taki kaliber emocji. I to jakich emocji! Nie jest to prosta opowieść o nastoletnich miłostkach, a dojrzała historia młodych osób, które stają na progu dorosłości na którą nie są przygotowani i co najważniejsze, gotowi na udźwignięcie jej ciężaru.


Życie siedemnastoletniej Ośki zostaje wywrócone do góry nogami. Dziewczyna musi opuścić przyjaciół i przeprowadzić się na drugi koniec Polski, chociaż nie ma ochoty mieszkać z macochą, trojgiem przyrodniego rodzeństwa i nieznanym dotąd ojcem. Nie rozumie, dlaczego ten ją zaprosił, a teraz ignoruje.

Patrycja i Magdzik z kolei przekonują się, że bycie dorosłą wcale nie jest proste. Wolność nie smakuje tak bardzo, gdy jednocześnie trzeba szukać pracy i mieszkania oraz uczyć się podejmowania pierwszych w pełni samodzielnych decyzji. Zwłaszcza takich, które mogą zaboleć.

W powieści Anny Łaciny jest wszystko: karetki pogotowia, podsłuchane rozmowy, ucieczki przez okno, suknia ślubna ukrywana u znajomej, a nawet interwencje policji. Ale i tak najważniejsza pozostaje miłość.

 

źródło opisu: swiatksiazki.pl

%d bloggers like this: