#2019,  Wydawnictwo Otwarte

#100 Pszczelarz z Sindżaru – Dunya Mikhail – wydawnictwo Otwarte

Co wiemy o ISIS/Daesz? Wydawać by się mogło, że naprawdę sporo… A co wiemy o ich ofiarach? O zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w złym miejscu o złym czasie.
Co jakiś czas jesteśmy “bombardowani” informacjami o kolejnych zamachach, zamieszkach, aktach terrorystycznych czy przerażających działaniach ISIS/Daeszu. Słuchamy z początku zszokowani, by kilka lat później nie reagować już takim poruszeniem. Tylko gdy padają liczby, to czasem aż dreszcz przechodzi po naszych plecach.
W tym wszystkim jest Abdullah. Pszczelarz, który podjął się niesamowitego, wręcz heroicznego czynu. A raczej czynów…

To on porzucił swoje dotychczasowe zajęcie, by pomagać w ucieczce zniewolonym kobietom. Jego czyny opisała Dunya Mikhail – irakijska poetka i reporterka, podjęła się zrelacjonowania wydarzeń, które od 2014 roku mają miejsce w pustynnym regionie Sindżar w Iraku. Mowa właśnie o ISIS. Autorka dzięki rozmowom telefonicznym stworzyła poruszającą powieść.

Dunya nie dała mi nawet złapać głębszego oddechu, tylko od pierwszej strony wrzuciła w głęboką wodę, pełną rozpaczy, bólu i zaniku jakiegokolwiek współczucia dla drugiego człowieka, kobiety, dziecka czy mężczyzny. Wielokrotnie odrywałam się od lektury, poruszona beznamiętnym, szczegółowym opisem, który tylko potęgował poczucie współczucia u kobiet i dzieci, którym udało się uciec.

Bardzo istotną postacią jest tu również osoba jaką jest sam Abdullah. To on stworzył siatkę pomocników, którzy wszelkimi metodami próbowali wyzwolić branki spod jarzma ISIS. Jego telefon dzwoni niemalże bez przerwy, a każda kolejna historia, której staje się współuczestnikiem wydaje się straszniejsza od poprzedniej. Pszczelarz z Sindżaru to nie jest powieść, którą można podzielić na wstęp, rozwinięcie i zakończenie… To jak wielka rana, która od 2014 roku nie może się zagoić, zrosnąć czy dać się chociażby leczyć. Autorka w sposób bez kompromisowy pokazała z czym od tylu lat boryka się Irak.

Premiera książki: 30 stycznia 2019

Dziękuje wydawnictwu za możliwość przeczytania (jeszcze nie ostatecznej wersji) powieści.

Wydawnictwo Otwarte Pszczelarz z Sindżaru


Prawdziwa historia pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS.
Dawniej prowadziłem interesy w Iraku i Syrii, ale odkąd nastała ta zaraza Daeszu, moją rolą jest ratowanie branek. Telefon dzwoni bez przerwy. Czasem to sami bojownicy sprzedają mi porwane kobiety. Wczoraj uratowałem całą rodzinę. Nie mogłem zmrużyć oka, dopóki w końcu nie przyjechali cali i zdrowi o czwartej nad ranem. O, słyszysz? Znowu ktoś dzwoni.
Od 2014 roku ISIS terroryzuje Sindżar, pustynny region w Iraku zamieszkany przez kilkadziesiąt tysięcy jezydów. Mężczyźni, którzy odmawiają przejścia na islam, są zabijani, a kobiety sprzedawane w niewolę.
W obliczu nieludzkiego cierpienia, jakiego doświadczają mieszkańcy tego regionu, czyny pszczelarza Abdullaha są czymś niesamowitym i budzącym podziw. A on sam jest dowodem na to, że wciąż nie brak ludzi, którzy są gotowi zaryzykować wszystko, by walczyć o tych, których życie jest już prawie stracone.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

%d bloggers like this: