#68 „Skandale angielskich dworów” – recenzja dla portalu dlaLejdis.pl


#2018, Recenzja dla portalu dlaLejdis.pl / niedziela, Czerwiec 10th, 2018

Na fali niedawno odbytego ślubu księcia Harry’ego czy popularności znakomitego serialu “The Crown”, coraz bardziej jesteśmy ciekawi, co działo się za zamkniętymi drzwiami angielskich rodów.

Autor książki “Skandale angielskich dworów” w sposób zabawny i ciekawy, uchyla nam ich tajemnicę.

Skandale angielskiej arystokracji nie widzą światła dziennego i nie są tak szeroko omawiane jak wpadki gwiazdeczek showbiznesu. Jednym z najgłośniejszych był rozwód Diany z księciem Karolem. Co ciekawe, do tej pory temat budzi wiele emocji i zainteresowania. Autor, Marek Rybarczyk, w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawił elitę z różnych epok. Już po przeczytaniu wstępu wiedziałam, że nie będę się nudzić, a kolejne rozdziały chłonęłam z rozbawieniem.

Rybarczyk bez przesady i karykaturalności pokazał wzloty, upadki i wymyślne zainteresowania angielskiej elity. Wyłoniły się z nich obrazy ludzi, którzy pragnęli za wszelką cenę ugrać coś tylko dla siebie, nie bacząc na losy najbliższych czy państwa. W książce znalazłam wiele informacji, które wzbudziły we mnie czasem zdziwienie, a czasem rozbawienie. Jednym z przykładów jest przytoczona historia, gdy książę Walii mocno się naciął na jednym z balów. Poznał tam wysoką blondynkę, w długiej jedwabistej sukni. Kiedy zaczął ją uwodzić, odkrył że to transwestyta – rosyjski książę Feliks Jusupow. Przytoczone w książce cytaty tylko podkreślają wiarygodność przytoczonych historii: „Moja żona, Alex, to wierna kobyła rozpłodowa. Oprócz tego miewałem też lżejsze klacze.” – to słowa króla Edwarda VII skierowane do przyjaciela mówiące o jego licznych romansach i relacjach z żoną.

W książce znajdziecie o wiele więcej ciekawych smaczków dotyczących życia najbogatszych żyjących na wyspach. Zdradzę tylko, że również nie brakuje ich w rozdziałach dotyczących współcześnie panujących z dworu Windsorów. To jeden z moich ulubionych cytatów: “Dobrze, że znalazł sobie blondynkę z długimi nogami. Obawiałem się, że zdecyduje się na jakieś szkaradztwo.” To słowa księcia Filipa na polu golfowym o księżnej Dianie, wybrance swojego syna Karola (styczeń 1981 r.).

Jeśli chcielibyście odkryć więcej intrygujących skandali i ciekawostek dotyczących życia krezusów żyjących na wyspach, sięgnijcie po “Skandale angielskich dworów”. Gratuluję autorowi napisania tej książki i po cichu liczę na napisanie podręcznika do historii. Świetnie by się go czytało.

 

http://dlalejdis.pl/artykuly/skandale_angielskich_dworow_recenzja

 

Skandale angielskich dworów

 


Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie.
Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z motorów napędowych rewolucji przemysłowej. Arystokraci robili fortuny i wymyślali genialne wynalazki. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców na Wyspach było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer.

Hrabia Castlehaven w noc poślubną ze swoją żoną zaprosił także służbę.

Hrabiemu Beauchampowi nie pomogła siódemka dzieci, jego skłonność do męskiej części służby stała się przedmiotem wielu plotek. Mimo to nadal organizował przyjęcia dla panów w Madresfield…

Rozwód Richarda Worsleya i Seymour Dorothy Fleming był jednym z pierwszych rozwodów brytyjskich celebrytów opisywanych przez prasę. By ratować kochanka, żona publicznie wyznaje, że jej mąż jest dewiantem voyeurem – sprawia mu przyjemność obserwowanie, jak inni uprawią seks.

Przyszły Edward VII zalicza dwa tysiące kochanek, w paryskim burdelu ma własny apartament
− z rodowym herbem i wielką żeliwną wanną, w której kąpie się z kurtyzanami w szampanie. Nosi też torbę golfową wykonaną ze skóry penisa słonia… i nie przestaje uwodzić, także jako król.

Synowie Edwarda VIII: Dawid, Albert i najmłodszy, biseksualny Jerzy rozpętali największe afery dworu i arystokracji międzywojennej Anglii.

Książę Filip uwielbiał chodzić na sesje alkoholowe do Klubu Czwartkowego a potem na rozbierane prywatki.

Książę Karol na pytanie Diany o romans z Kamilą Parker Bowles, odpowie krótko: „Nie chcę być pierwszym w historii księciem Walii, który nie ma kochanki”.

A co na sumieniu ma książę Harry? Przez lata jako zatwardziały singiel potrafił korzystać z życia.
Ale w końcu, jak mawia królowa Elżbieta II: nie są ważne fakty; ważne, by nie dać się złapać.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/