#64 „Skazany na góry” – recenzja dla portalu dlaLejdis.pl


#2018, Recenzja dla portalu dlaLejdis.pl / piątek, Maj 18th, 2018

Gdyby z Adamem Bieleckim nie ruszył na ratunek Elisabeth Revol i Tomkowi Mackiewiczowi pod górą Nanga Parbat, nie wiedziałabym o jego istnieniu.

Przed tą straszną tragedią nie miałam nawet krzty pojęcia o himalaizmie.
Gdy emocje opadły, Denis znów zaskoczył nie tylko mnie, osobę którą chłonęła wiedzę dotyczącą himalaizmu, ale również ekspertów wypowiadających się w programach informacyjnych. Urubko podjął decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Jest postacią intrygującą, fascynującą, tajemniczą. Z jednej strony staje się dla wielu bohaterem, by za chwilę zmienić się w czarny charakter rodem z disneyowskich bajek. Jaki jest więc naprawdę? Co ukrywa się za tym zagadkowym spojrzeniem z okładki książki?
Denis Urubko to człowiek pełen zagadek. Pochodzi z Kazachstanu; był oficerem w armii kazachstańskiej i filmowcem. Jest zdobywcą Korony Himalajów, tytułu Śnieżnej Pantery oraz 3 ośmiotysięczników zdobytych zimą. Osobiście dodałabym, że także świetną osobą opowiadającą przeżyte historie. W lutym 2015 roku Denis otrzymał polskie obywatelstwo.
Książki „Skazany na góry” nie da się przeczytać, nie myśląc o opowiedzianych historiach. Niesamowity w niej jest język, sposób w którym widać ogromny dystans do minionych wydarzeń. Jednocześnie czytając, miałam wrażenie że czytam osobiste zapiski Denisa Urubko, jakby zaprosił mnie do swojego świata i z każdą stroną dawał mi czas, bym mogła przegryźć się ze swoimi przemyśleniami. Spostrzeżenia opisujące klimat, przyrodę, krajobraz i własne odczucia sprawiały, że czułam się jakby siedział obok mnie i opowiadał o każdej z wypraw.
Skazany na góry” to świetna pozycja by poznać „od środka” himalaizm i emocje, które towarzyszą śmiałkom chcącym zderzyć się ze swoimi granicami. Chociaż po przeczytaniu wciąż nie mogę pojąć jak można pozostawić rodzinę, być na ponad 7000 metrów i przed następnym dniem wyprawy dyskutować w obozie czy Yeti istnieje, czy nie.
Po książkę „Skazany na góry” warto sięgnąć, aby chociaż spróbować zrozumieć ten sport, który niesie za sobą tyle wyrzeczeń i ogromną dawkę odwagi. O Urubko można powiedzieć wiele, jednak warto najpierw przeczytać jego książkę, by dowiedzieć się o nim czegoś naprawdę prawdziwego.

http://dlalejdis.pl/artykuly/skazany_na_gory_recenzja

Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania – najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2.
Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, dziś balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu?
Denis Urubko, rocznik 73 , pochodzi z Kazachstanu gdzie rozpoczął swoją przygodę z górami wysokimi. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów (15 człowiek w historii), zdobyciem 3 ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu – jeden z trudniejszych szczytów do zdobycia zimą. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu.
W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.
“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. To doskonała pozycja dla tych, którzy pragną się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. „Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.

 

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/skazany-na-gory-6377267-ksiazka.html