#2019,  Wydawnictwo Książnica

#111 Świat w płomieniach – Maria Paszyńska – wydawnictwo Książnica

Losy Stefanii i Halszki już 3 część Świat w płomieniach autorstwa Marii Paszyńskiej zaprzątają mi głowę. I serce.

Te dwie, tak różne kobiety na swój całkowicie odmienny sposób przeżywają trudne losy wojny i przemiany zachodzące w Iranie. Nie chcę zdradzić za dużo ani dodawać niepotrzebnie słów do opisu z okładki, dlatego dodam tylko, że 3 część jest lepsza niż jej poprzedniczka. Kolejne rozdziały trudnej historii obu sióstr znów spowodowały, że nie mogłam oderwać się od świata stworzonego przez autorkę-Marię Paszyńską. Autorkę z niesamowitym talentem, dzięki któremu tworzy tak barwnie namacalne i dotkliwe opisy ludzi, potraw, architektury czy klimatu, że jeszcze po odłożeniu książki, wciąż czułam, że towarzyszę jej bohaterom.

Cudowna!

Z ogromną niecierpliwością czekam na 4 – ostatnią część.


Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów. Podjęły decyzje, które miały wreszcie zapewnić im spokój, ale te nadzieje okazały się płonne. Niezagojone rany, niewybaczone winy, niewyleczone traumy coraz silniej zatruwają codzienność kobiet. Halszka, która jest znaną farmaceutką i cenionym naukowcem, nie może zapomnieć o przeszłości, a Stefania, mimo iż osiągnęła swój cel – wyszła za Jędrzeja – nie potrafi odnaleźć się w wymarzonej rzeczywistości.
Tymczasem Iran cieszy się z wolności. Pod rządami premiera Mosaddegha kraj rozkwita i dąży do niezależności od zachodnich imperiów, co z czasem okazuje się tylko złudzeniem. W państwie narasta kryzys. Wkrótce dochodzi do przesilenia, które zburzy chwiejną równowagę osiągniętą przez bliźniaczki i Iran..

 

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/literatura-ws…(?)

 

Za możliwość przedpremierowego zrecenzowania książki dziękuje:

 

%d bloggers like this: