#2018 · Literatura obyczajowa · Przeczytane · Wydawnictwo Nasza księgarnia

#77 “Uczciwa oszustka” – wydawnictwo Nasza Księgarnia

Usłyszysz imię Tove i od razu myślisz “Muminki!” Kto z nas w dzieciństwie nie zaczytywał się w powieściach o Muminkach? Jeśli tęsknicie za niepowtarzalnym stylem autorki, koniecznie sięgnijcie po “Uczciwą oszustkę” autorstwa Tove Jansson.

Klimatyczny, chłodny klimat i oszczędność w słowach. Do tego postacie, których także wyróżnia nienachalny charakter. To wszystko sprawia, że w powieściach autorstwa Tove zakochani są dzieci, jak i dorośli. Jakiś czas temu natrafiłam na świetny artykuł opisujący życie tajemniczej autorki. 

Jeśli planujecie sięgnąć po “Uczciwą oszustkę” musicie pamiętać, że pomimo książka została wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, to powieść przeznaczona jest dla dorosłego czytelnika. Bajki dla dorosłych? Od Tove? Zaskoczeni?Ja byłam bardzo.

Akcja powieści dzieje się w spokojnej miejscowości Västerby. Dokoła panuje sroga zimna i sypie śnieg. To tu poznajemy bohaterki powieści: Katri Kling oraz Anna Aemelin. Pierwsza uznawana jest przez mieszkańców za dziwaczkę za to druga to znana ilustratorka książek dla dzieci i zamożna kobieta. Co łączy obie kobiety i jak rozwinie się ich zadziwiająca wszystkich znajomość?

Czytając powieść od razu czułam jakbym się przeniosła do miasteczku, gdzie panuje środek zimy, pomimo że za oknem temperatura dochodziła do blisko 30 stopni.  Zaskoczyło mnie również samo tempo akcji. Wszystko działo się powoli, spokojnie a jednak to mi wcale nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie. Czytałam i czułam bijący od postaci i atmosfery, która panowała w miasteczku.

Powieść “Uczciwa oszustka” polecam nie tylko fanom z dziecięcych książek Tove, ale także tym, których upał nie daje spokoju. Obiecuje, że zaczytując się w książce znów poczuje klimat jakby “Muminkowy”…

 

Uczciwa oszustka

 


Kolejna na polskim rynku wyjątkowa powieść dla dorosłych autorstwa twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach.

W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad sklepem z prostodusznym bratem oraz bezimiennym psem. Anna to szanowana ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka opustoszałej posiadłości. Katri uzna Annę za łatwy cel swoich manipulacji.

Kobiety połączy dziwaczna relacja.

Czy jednak mogą się czegoś nawzajem nauczyć?

 

źródło opisu: https://nk.com.pl/