#76 „Zawsze będziemy mieli Paryż” – recenzja dla portalu dlaLejdis.pl


#2018, Literatura dla kobiet, Literatura obyczajowa, Recenzja dla portalu dlaLejdis.pl / środa, Lipiec 25th, 2018

Chyba większość z nas miała w swoim życiu okres fascynacji Francją i wszystkiego co francuskie. Pamiętam, gdy miałam naście lat i przeglądałam przewodniki o Paryżu, słuchając Édith Piaf.

Tylko w porównaniu do Emmy, bohaterki książki, moja pasja szybko się skończyła.

Poznajcie Emmę – nastolatkę, która przez przypadkową lekturę magazynu “Elle” w szkolnej bibliotece, odkrywa w sobie miłość do Francji. Od tego momentu za cel życia stawia sobie zostanie prawdziwą paryżanką. Tak zaczyna się wielka przygoda, jak i lektura książki pt. “Zawsze będziemy mieli Paryż”.

Zupełnie zauroczona francuską sztuką i kulturą dziewczyna podąża za swoją pasją, chłonąc język francuski, oglądając filmy i marząc, by w przyszłości zamieszkać we Francji. Czy Emmie uda się spełnić marzenia? Odpowiedź znajdziesz w powieści.

Autorka, Emma Beddington, w historię wplotła mnóstwo informacji dotyczących paryskiej kultury, co w pewnym momencie bardzo mnie męczyło. Kilka razy nawet walczyłam ze sobą, by jej nie odłożyć. Dając jej jednak szansę, odkryłam, że Beddington ma niesamowity talent w przedstawianiu życia z dozą szczerości i dystansu. Opisuje swoją historię w sposób niesamowicie szczery, a momentami brutalny, nie unikając trudnych tematów i trudnych sytuacji, które spotkały bohaterkę dążącą do spełnienia swych marzeń.

Zawsze będziemy mieli Paryż” to powieść w której autorka podkreśla jak ważne jest, by każdy z nas znalazł swoje miejsce na ziemi. Niestety nie jest to powieść, która zapadła mi w pamięć. Ot, miła lektura na letnie dni. Chyba że, tak jak bohaterka, wciąż marzysz by zostać paryżanką. Jeśli tak, to koniecznie po nią sięgnij.


Kto nie marzył chociaż raz w życiu o podróży do Paryża?

Szesnastoletnia Emma, mieszkanka angielskiego Yorku, pewnego dnia postanawia, że kiedy dorośnie, zostanie Francuzką. Odtąd jej życiowe wybory podporządkowane są wyłącznie jednemu celowi – zamieszkać w słynnym mieście zakochanych. Po studiach kobieta trafia do Rouen, gdzie pracuje jako nauczycielka angielskiego. Tam poznaje swojego przyszłego męża, Oliviera. Oboje postanawiają przeprowadzić się do wymarzonego Paryża. Miasto świateł szybko jednak rozczarowuje, a Emma stopniowo zdaje sobie sprawę, że to, czego szukała całe życie, to niekoniecznie eleganckie mieszkanie we francuskiej stolicy mody, a prawdziwy, ciepły dom. Zabawna i lekka opowieść dla każdego, kto choćby przez chwilę uległ fascynacji miastem Prousta i Coco Channel.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa